Negotovost in težave pri učenju

Za uspešno učenje je potrebno dobro počutje – to je stanje, v katerem se počutimo zdravi in polni življenjske moči: imamo pozitiven odnos do življenja, s prijatelji ali partnerjem se radi družimo, gibamo se na svežem zraku, uživamo polnovredno prehrano v rednih dnevnih obrokih, znamo organizirati in planirati svoj delovni in prosti čas. Poznamo meje naših sposobnosti in možnosti ter se jim znamo tudi prilagoditi.Mladostništvo pa je čas velikih fizioloških in psiholoških sprememb, to je obdobje, ko mora mladostnik razumeti in sprejeti številne in velike spremembe v času med otroštvom in odraslo dobo. Tako se na določenih področjih mladostniki odločajo že kot odrasli, na določenih pa še kot otroci. Tveganje za razvoj težav je večje, če ključne biološke spremembe sovpadajo z zunanjimi stresnimi okoliščinami. Nemalokrat se tudi po počitnicah ali daljšem odmoru, ko začnejo z učenjem – takrat, ko bi morali biti najbolj zbrani, prikrade v njih brezvoljnost. Počutijo se ukleščene med pomanjkanjem časa in veliko količino gradiva, ki se ga morajo naučiti. Včasih skušamo prehitro narediti preveč. Za večino ljudi velja, da jih spravlja delo, ki je vezano na prekratke roke, v hud stres. Nekateri pa raje zbežijo stran: potem, ko pospravijo sobo ali operejo avto, preberejo dnevni časopis ali se posvetijo obredu hranjenja ali osebni higieni… mine še en dan in njihovo počutje se še poslabša. Pojavijo se lahko občutki krivde. Nazadnje se je vendarle potrebno soočiti s seboj. Tudi hitra in intenzivna shujševalna kura, nagla odločitev za sodelovanje na maratonskem teku, prekinitev odnosa s partnerjem ali partnerico… takšne odločitve so zelo stresne in ne sodijo v obdobje, ko si posameznik želi izpolniti preostale manjkajoče učne obveznosti. Zaradi skrbi se lahko pojavi nespečnost in utrujenost, krog je sklenjen.

Ljudje stremimo k razvijanju sposobnosti, da bi stvari okoli nas prejemali take, kot so, da se ne bi pri tem preveč vznemirjali, da bi lahko sproti reševali težave in lahko realno gledali na svoja čustva ter na odnose z ljudmi. Čim prej v svoje življenje uvedemo dobre navade, ki so koristne za splošno zdravje, tem bolj verjetno se bomo počutili dobro.

Nekaterih stvari ne moremo spremeniti sami, na nekatere pa lahko vplivamo. Uspešnost in učinkovitost lahko dosežemo in ohranimo le z lastnimi napori. Strokovnjaki Posveta vas lahko podpremo v iskanju učinkovitega načina ravnanja pri reševanju težav, skupaj lahko iščemo možne rešitve problemske situacije ali skušamo razumeti posledice določenih izbir ravnanja ali vedenja.

Tatjana Penšek Slivar, univ. dipl. psih.

Dobro jutro, oktober 2007

Program Psihološko svetovanje posameznikom, parom in družinam v duševni stiski financirajo: